A hat napon át tartó fesztiválon a nemzetközi zsűri a látványtervezőket díjazza majd. A kortárs európai filmek legjobbjait kínáló vetítéseken az idén több európai koprodukciós alkotást, szerb elsőfilmes munkát, Karlovy Varyban díjazott észt filmet, történelmi és kosztümös alkotásokat, valamint izgalmas magyar krimit is láthatnak a nézők.
 
Mint írják, 2019-ben fennállásának 50 éves jubileumát ünnepeli a szolnoki filmfesztivál, amely tavaly felvette az Alexandre Trauner nevet, tisztelegve a magyar születésű Oscar-díjas Trauner Sándor (1906- 1993) látványtervező munkássága előtt.
 
A rendezvényen az egész estés versenymezőny legjobbjairól nemzetközi zsűri dönt majd: Olivier Gérard francia filmrendező és író, Gárdonyi László több mint ötven magyar produkció, többek között az Egészséges erotika díszlettervezője és a Svédországban élő Borbás István, aki több reklám, illetve rövidfilm mellett két Roy Andersson filmet is fényképezett.
 
Olivier Gerard, Gárdonyi László és Borbás István mesterkurzust is tart Szolnokon október 16-án, 17-én és 18-án 14 órakor a TISZApART Moziban.
 
A tíz játékfilmből Csehország két történelmi alkotással képviselteti magát: Az elárult arany című sportdrámával, amelynek története a német megszállás alatt kezdődik és a szovjet megszállás éveiben csúcsosodik ki, valamint Jan Palachnak, a kommunista elnyomás ellen küzdő, az ország jelképévé váló egyetemistának utolsó hónapjait feldolgozó életrajzi alkotással. Ausztria ugyancsak két kosztümös filmmel száll versenybe: a Németországgal közös, Robert Seethaler nemzetközi bestselleréből készült, A Trafikos című filmmel, valamint egy fekete rabszolgafiú évtizedeken átívelő történetével, az Angelóval, amely luxemburgi koprodukcióban készült. Ugyancsak a történelmi darabok közé tartozik A főlakáj című, 45 évet felölelő lengyel családi történet, míg a napjainkban játszódó olasz Sole című filmben a várandós Lena egy család sorsát változtathatja meg gyökeresen.
 
A tavalyi cannes-i filmfesztiválon szereplő, Az angyal című argentin-spanyol film megtörtént bűnügyet dolgoz fel, míg Bagota Béla első nagyjátékfilmje, a magyar Fargóként is emlegetett Valan - Az angyalok földje egy erdélyi bányaváros sötét rejtélyeit boncolgatja.
 
A Martti Helde észt rendező fekete-fehér, Nyomasztó csend című, második nagyjátékfilmje három különféle aspektusból közelíti meg egy testvérpár kapcsolatát, míg Stefan Malesevic rendező Mamonga című filmjének hősei három különböző helyszínen, Boszniában, Montenegróban és Szerbiában küzdenek meg döntéseik következményeivel.
 
A nemzetközi zsűri október 19-én Alexandre Trauner-díjjal tünteti ki a legjobb látványt nyújtó filmalkotásokat, méltatva a látványtervezők munkásságát, gazdagítva a világ filmes versenyeinek palettáját - olvasható a tájékoztatóban.